Στα ΑΒ τα βρίσκουμε από επιλεγμένους καλλιεργητές των Μεγάρων και τα προτιμάμε, διότι είναι καθαρισμένα και μας διευκολύνουν στην προετοιμασία των μαγειρεμάτων μας. Συνήθως στα μαγειρέματα χρησιμοποιούμε το λευκό και το τρυφερό πράσινο μέρος, όμως το πιο σκληρό σκουροπράσινο φύλλωμα δεν το πετάμε, γιατί είναι χρήσιμο στην παρασκευή νόστιμου σπιτικού ζωμού λαχανικών. Τα πράσα μαγειρεύονται με χίλιους δυο τρόπους, μεταξύ των οποίων οι πιο κλασικοί είναι: ως μέρος της γέμισης σε χορτόπιτες,πρασόπιτες και σπανακόπιτες, αλλά και σε πρασόρυζο. Ο συνδυασμός τους με χοιρινό είναι μοναδικός, αλλά και σκέτα είναι θαυμάσια, ψημένα στον φούρνο με τυρί, ως ένα τέλειο συνοδευτικό για κρέας. Συνδυάζονται σχεδόν με όλα τα μυρωδικά, έχουν όμως ιδιαίτερη αδυναμία στον άνηθο, στον μάραθο, στο σέλινο και στο θυμάρι. Από μπαχαρικά προτιμούν το μοσχοκάρυδο, το μπαχάρι, τον ξερό κόλιανδρο, το τζίντζερ και το κάρι.
Διαβαστε επισησ
Μια υπερτροφή στο πιάτο μας
Για υπέροχα εαρινά μαγειρέματα!
Ο γλυκός βολβός Τα παντζάρια βρασμένα ή ψημένα και στη συνέχεια λιωμένα, γίνονται ένα θαυμάσιο ντιπ, ιδιαίτερα ανακατεμένα με γιαούρτι ή φρέσκο τυρί, ή ακόμα και με μαγιονέζα. Μπαίνουν σε σαλάτες, ψήνονται μαζί με άλλες εποχικές ρίζες, δίνοντας εξαίσια συνοδευτικά ή και κύρια πιάτα, και, αν τα κόψουμε σε πολύ λεπτές φέτες και τα τηγανίσουμε , γίνονται εξαιρετικά νόστιμα τσιπς. Είναι απείρως προτιμότερο να τα ψήσουμε παρά να τα βράσουμε, γιατί απορροφούν πολύ νερό και χάνουν μέρος της νοστιμιάς τους. Είναι παράλληλα πολύ ωφέλιμα, αφού παρέχουν στον οργανισμό μας φώσφορο, ασβέστιο, βιταμίνες, απαραίτητους υδατάνθρακες και πρωτεΐνες. Ολόφρεσκα παντζάρια μαζί με
Μια υπερτροφή στο πιάτο μας
Για υπέροχα εαρινά μαγειρέματα!
Ο γλυκός βολβός Τα παντζάρια βρασμένα ή ψημένα και στη συνέχεια λιωμένα, γίνονται ένα θαυμάσιο ντιπ, ιδιαίτερα ανακατεμένα με γιαούρτι ή φρέσκο τυρί, ή ακόμα και με μαγιονέζα. Μπαίνουν σε σαλάτες, ψήνονται μαζί με άλλες εποχικές ρίζες, δίνοντας εξαίσια συνοδευτικά ή και κύρια πιάτα, και, αν τα κόψουμε σε πολύ λεπτές φέτες και τα τηγανίσουμε , γίνονται εξαιρετικά νόστιμα τσιπς. Είναι απείρως προτιμότερο να τα ψήσουμε παρά να τα βράσουμε, γιατί απορροφούν πολύ νερό και χάνουν μέρος της νοστιμιάς τους. Είναι παράλληλα πολύ ωφέλιμα, αφού παρέχουν στον οργανισμό μας φώσφορο, ασβέστιο, βιταμίνες, απαραίτητους υδατάνθρακες και πρωτεΐνες. Ολόφρεσκα παντζάρια μαζί με